Den vlašimské hvězdárny v pátek 11. května 2018

Vlašimská astronomická společnost o.p.s. vás srdečně zve na Den vlašimské hvězdárny, kterým si připomínáme její otevření pro veřejnost v roce 1961 a znovuotevření v roce 1997.

18:30 h.: Přednáška ‚Oumuamua‘, první mezihvězdný asteroid – Mgr. Petr Scheirich, Ph.D., astronom, popularizátor vědy i techniky, mořeplavec, který pracuje pro Akademii věd ČR na Astronomickém ústavu v Ondřejově. Na závěr přednášky soutěž pro děti o ceny.

Pro příchozí je připraven též odpolední a večerní program:

16:00 – 18:30 h.: komentované prohlídky – pozorování sluneční aktivity dalekohledem v hladině H-alfa, popis meteorologických zařízení na hvězdárně, které provozuje Český hydrometeorologický ústav Praha a Vlašimská astronomická společnost o.p.s.
20:00 – 21:00 h.: prohlídka hvězdárny a astronomických přístrojů s našimi demonstrátory
ve 21:00 začátek pozorování noční oblohy dalekohledy i pouhým okem – jen za jasného počasí!
Akce pro celou rodinu v atraktivním prostředí vlašimské hvězdárny – vstupné dospělí 60 Kč, děti 30 Kč.

KDO je Petr Scheirich?

Dr. Petr Scheirich vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy v Praze (doktorské studium). Od roku 2004 pracuje v Astronomickém ústavu AVČR v Ondřejově v oddělení Meziplanetární hmoty ve skupině asteroidy. Odborně se zabývá modelováním binárních a precedujících planetek z jejich světelných křivek. Kromě toho se věnuje také popularizaci astronomie, především ve formě přednášek pro veřejnost, kterých již má na kontě víc než sto. Je po něm pojmenována planetka (62794) Scheirich. Věnuje se rád cestování, jachtingu a výuce astronavigace, pomocí které již dvakrát přeplul Atlantický oceán.

CO je ‘Oumuamua‘?

V říjnu 2017 se podařil objev, který můžeme právem zařadit mezi nejdůležitější astronomické události loňského roku – byl objeven první asteroid, který nepochází z naší Sluneční soustavy, ale přilétl z mezihvězdného prostoru. Vznikl tedy s největší pravděpodobností u nějaké cizí, blízké hvězdy. V přednášce si shrneme nejen to, co o objektu ‘Oumuamua víme, ale zdůrazníme také to, co nevíme, a vyvrátíme si některé dezinterpretace zjištěných údajů, které se objevily (nejen) v médiích.