Den vlašimské hvězdárny – Vesmírné bubliny

Vesmírné bubliny

Vlašimští astronomové vás srdečně zvou na hvězdárnu v pátek 12. května 2017

Den vlašimské hvězdárny

Program
16:00 pozorování Slunce a prohlídka meteorologických stanic
18:30 přednáška Lenka Zychová „Mezihvězdná látka aneb i ve vesmíru jsou bubliny“
19:30 soutěž o drobné ceny, prohlídka hvězdárny
20:30 pozorování noční oblohy

Akce je vhodná pro rodiny s dětmi, studenty, dospělé se zájmem rozšířit si obzory a prohlédnout si atraktivní prostory vlašimské hvězdárny.

Jaké je téma speciální přednášky?
Prezentaci si pro milovníky vesmíru připravila Mgr. Lenka Zychová, tvrdí, že prostor mezi hvězdami se zdá být prázdný. Ale opak je pravdou! Mezi hvězdami se nachází plyn i prach, který je podstatný pro vývoj hvězd. Ty se totiž z něj tvoří a v průběhu svého života jej vrací zpět. O koloběhu mezihvězdné látky, tvorbě hvězd, jejich zániku a bublinách, které se nafukují kolem těch nejžhavějších hvězd, vypráví právě tato přednáška. Nebudou v ní chybět ukázky nejnovějších pozorování tvorby hvězd v naší a v cizích galaxiích.

Je vlašimská hvězdárna přístupná pro návštěvníky?
Od května 2017 bude hvězdárna otevřena pro veřejnost. Pozorování začíná každý pátek ve 21 hodin, za jasného počasí můžeme sledovat zajímavé úkazy na obloze. Chcete vědět, jak fungují meteorologické stanice? I to se můžete dovědět od našich demonstrátorů.

Vstupné – dospělí 60 Kč, děti 30 Kč, v ceně vstupenky obdrží každý návštěvník pohlednici s astronomickou tématikou.

Kdo je Lenka Zychová?

Lenka Zychová vystudovala astrofyziku na Masarykově univerzitě v Brně, zde se věnuje vědeckému výzkumu a propagaci, pravidelně publikuje články o astronomii. Vedla astronomické kroužky dětí a studentů v Ostravě a v Brně, spolupracuje s Hvězdárnou a planetáriem Brno. V roce 2016 získala cenu Neuron a British Council, stala se vítězkou soutěže Science Slam.