Noc vědců v pátek 22. září 2017

Jaké bude dnes počasí? Extrémní!

Jak titulek napovídá letoční Noc vědců v pátek 22. září 2017 na vlašimské hvězdárně bude věnována meteorologii.

Známý televizní moderátor Michal Žák bude vzácným hostem a jeho vystoupení s názvem Extrémy počasí začíná v 18:30 hodin v přednáškovém sále hvězdárny a je určeno nejširší veřejnosti, dospělým i dětem. Uslyšíte a uvidíte, jak se dají předvídat přívalové povodně, vlny horka, silný mráz, orkány a jak před nimi varovat obyvatele. Diskutovat s Michalem Žákem můžete o tom, zda je počasí v ČR a střední Evropě stále extrémnější apod. Pro zvídavé je připraven krátký exkurz do zákulisí tvorby předpovědi počasí v televizním zpravodajství ČT.

Noc vědců nabídne ještě další program – vlašimští hvězdáři vás v krátkých komentovaných prohlídkách seznámí s meteorologickými stanicemi na pozemku hvězdárny a bude-li jasno, pak před přednáškou vám prostřednictvím našich dalekohledů ukáží děje na Slunci (skvrny, protuberance a další) a po setmění pak na noční obloze souhvězdí, planety, galaxie a další vesmírné objekty.

Program Noci vědců na vlašimské hvězdárně – pátek 22. září 2017:

  • od 17:00 krátké komentované prohlídky meteorologických stanic ČHMÚ a VAS o.p.s. a sledování sluneční aktivity dalekohledem (za jasného počasí)
  • 18:30 MICHAL ŽÁK  –  EXTRÉMY V POČASÍ i s krátkým exkurzem o předpovídání počasí (populárně-naučná přednáška, po jejím skončení soutěž o ceny pro děti a prohlídka hvězdárny)
  • 20:00 pozorování noční oblohy dalekohledy i pouhým okem (za jasného počasí)

 

Vstupné děti 30 Kč, dospělí 60 Kč.

 

Mgr. Michal Žák, Ph.D. (1978) je odborným asistentem na Katedře fyziky atmosféry, která je součástí Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze. 

Působí též na Odboru klimatologie Českého hydrometeorologického ústavu v Praze Komořanech.

A od roku 2005 pracuje jako moderátor a redaktor počasí v České televizi.

 Těšíme se na setkání s vámi pod hvězdnou oblohou na vlašimské hvězdárně.

Vlašimská astronomická společnost o.p.s.

vas@vas.cz